Prof. dr hab. Elżbieta Traple

AdwokatSenior Partner

Bio

Prof. dr hab. Elżbieta Traple zmarła w dniu 20 sierpnia 2021 roku.

Była Starszym Partnerem i założycielką kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Jako wieloletni pracownik naukowy w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego miała ogromny wkład w kształcenie i rozwój młodych pokoleń prawników.

Była wybitną specjalistką w zakresie prawa cywilnego i prawa własności intelektualnej. Do jej zainteresowań naukowych należało też prawo zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawo własności przemysłowej i prawo farmaceutyczne. Doradzała polskim i zagranicznym przedsiębiorstwom, a także podmiotom z sektora publicznego.

Od 2005 r. pełniła funkcję prezesa Sądu Polubownego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Była arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie oraz arbitrem Komisji Prawa Autorskiego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach nad projektami ustaw oraz jako ekspert przygotowywała opinie dla Sejmu i Senatu RP. Brała udział w pracach międzynarodowych grup naukowych poświęconych tworzeniu modelowych rozwiązań w zakresie prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej. Współpracowała z międzynarodowymi organizacjami prawniczymi, była członkiem Deutsches Anwaltsinstitut w Bochum. W latach 1986–1987, 1990 i 1996 prowadziła badania w Instytucie Maxa Plancka w Monachium jako visiting professor.

W okresie przygotowań do akcesji RP do Unii Europejskiej uczestniczyła w pracach nad harmonizacją prawa autorskiego i własności przemysłowej w grupie ekspertów powołanych przez Komisję Europejską. Wielokrotnie była rekomendowana w polskich i zagranicznych rankingach prawników specjalizujących się w prawie własności intelektualnej (min. Chambers Europe, Chambers Global, Legal 500, Rzeczpospolita).

Autorka licznych publikacji, m.in. Komentarza do Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (współautorka) oraz Systemu prawa prywatnego – prawo autorskie (współautorka), autorka monografii Umowy o eksploatację utworów w prawie polskim, redaktorka i współautorka opracowania zbiorowego Prawo reklamy i promocji. Współautorka pracy Prawo farmaceutyczne – zagadnienia regulacyjne i cywilnoprawne oraz Systemu prawa prywatnego – tomu poświęconego własności przemysłowej. 


Powiązane newsy

Publikacje 7
04 lis 2020

The Pharmaceutical Intellectual Property and Competition Law Review

Przedstawiamy Państwu opublikowane właśnie pierwsze wydanie międzynarodowego kompendium wiedzy „The Pharmaceutical Intellectual Property and Competition Law Review”.

Cieszymy się, że nasi eksperci Prof. Elżbieta Traple, PhD, hab. i Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki mieli znaczący wkład w powstanie tej publikacji.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

09 cze 2020

Global Practice Guide. Copyright 2020

Miło nam poinformować, że na stronie Chambers and Partners dostępna jest już publikacja „Copyright 2020” opracowana przez adw. prof. dr hab. Elżbietę Traple i apl. radc. Piotra Grzybowskiego w ramach cyklu Global Practice Guides.

21 mar 2019

Raport prawny: Dobry znak towarowy i właściwy patent budują biznes

W dniu 21 marca 2019 r. opublikowany został kolejny Raport Prawny Rzeczpospolitej pt. „Dobry znak towarowy i właściwy patent budują biznes”. Publikacja przygotowana została przez prawników Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w składzie: adw. prof. Elżbieta Traple, adw. Wojciech Kulis, rz. pat. dr Anna Sokołowska-Ławniczak, adw. dr Tomasz Targosz, rz. pat. Krzysztof Wasilewski, Joanna Wiśniowska.

20 lip 2017

Prawo patentowe

Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się publikacja pt. „Prawo patentowe”.

22 lut 2017

Prof. Elżbieta Traple o płatności za twórczy pomysł

W dniu 22 lutego 2017 r. w dzienniku
Rzeczpospolita ukazał się artykuł pt. „Prof. Elżbieta Traple o płatności
za twórczy pomysł”.

08 kw. 2016

Prof. Elżbieta Traple: to co tworzymy jest naszą własnością

Profesor Elżbieta Traple w rozmowie z Panią Judytą Papp o ochronie własności intelektualnej.

17 wrz 2015

Ochrona gry komputerowej. Aktualne wyzwania prawne (red. Elżbieta Traple)

Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się publikacja Ochrona gry komputerowej. Aktualne wyzwania prawne.
Monografia jest pierwszym na rynku wydawniczym opracowaniem kompleksowo
przedstawiającym regulacje prawne dotyczące gier komputerowych.

Aktualności 31
02 lip 2021

IAM Patent 1000

W tegorocznej edycji rankingu IAM Patent 1000 nasza Kancelaria została wyróżniona w kategorii „litigation and transactions”.

24 cze 2021

Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

W 19. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej” nasza kancelaria uzyskała tytuł lidera w dziedzinie Prawo własności intelektualnej i przemysłowej. Wyróżnienia i tytuł lidera w tej dziedzinie otrzymało 2 naszych prawników Prof. dr hab. Elżbieta Traple oraz Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki.

21 kw. 2021

The Legal 500 (Legalease) EMEA 2021

Z przyjemnością informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy po raz kolejny została rekomendowana w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2021 w 4 obszarach praktyki. Dwóch naszych prawników znalazło się w gronie Leading Individuals: Prof. Elżbieta Traple, PhD, hab. i adw. Xawery Konarski. R.pr. Agnieszka Wachowska kolejny rok z rzędu została uznana za Next generation partner. W poszczególnych kategoriach w gronie recommended lawyers znaleźli się: Data privacy and data protection: prof. UEK Jan Byrski, PhD hab., Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga, adw. Katarzyna Syska, Intellectual Property: Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki, Anna Sokołowska-Ławniczak Ph.D., Competition/Antitrust: Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki, dr Tomasz Targosz, dr Katarzyna Menszig-Wiese, LL.M, TMT: Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga, dr Piotr Wasilewski.

21 mar 2021

IP Stars 2021

Z przyjemnością informujemy, że po raz kolejny zostaliśmy docenieni przez IP Stars i znaleźliśmy się w gronie najlepszych firm świadczących usługi w zakresie trademark contentious i trademark prosecution!

18 lut 2021

Chambers Global 2021

Z przyjemnością informujemy, że zespół prawa własności intelektualnej Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy został wyróżniony w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii Chambers and Partners Global in Poland 2021 (Band 2).

16 lut 2021

World Trademark Review 1000

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji międzynarodowego rankingu WTR 1000, przygotowanego przez World Trademark Review, Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została zaliczona do grona najlepszych kancelarii w Polsce zajmujących się ochroną znaków towarowych i uhonorowana srebrnym wyróżnieniem.

15 cze 2020

Ranking IAM Patent 1000

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji rankingu IAM Patent 1000 nasza Kancelaria została wyróżniona w kategorii „litigation and transactions”.

Wśród indywidualnie rekomendowanych ekspertów znaleźli się:
– adw. prof. dr hab. Elżbieta Traple (litigation)
– adw. dr Tomasz Targosz (litigation)
– rz. pat. dr Anna Sokołowska-Ławniczak (litigation)

Dziękujemy za zaufanie!

Pełne wyniki rankingu dostępne na stronie IAM.

06 maj 2020

Ranking Media Law International 2020

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji rankingu Media Law International kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy znalazła się ponownie w gronie kancelarii rekomendowanych i zajęła pozycję TIER 1.

16 kw. 2020

Ranking Legal 500 EMEA

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny zostaliśmy docenieni w międzynarodowym rankingu The Legal 500 EMEA. Przyznane wyróżnienia świadczą nie tylko utrzymaniu wysokiego poziomu naszych usług, ale również o nieustannym rozwoju Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

10 cze 2019

Ranking Kancelarii Prawniczych 2019

W piątek 7 czerwca 2019 r. w Warszawie odbyła się gala 17. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”.

12 kw. 2019

The Legal 500 EMEA 2019

W tegorocznej edycji rankingu The Legal 500
EMEA kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona
w aż trzech kategoriach: intellectual property (tier 1), TMT (tier 2) i
competition/antitrust (tier 2).

13 mar 2019

Komisja Prawa Autorskiego

W
środę 13 marca 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowego składu
Komisji Prawa Autorskiego powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego na dziewiątą 5-letnią kadencję.

08 mar 2019

Chambers Europe 2019

Z przyjemnością informujemy o wyróżnieniach Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w prestiżowym rankingu Chambers Europe 2019.

15 lut 2019

Chambers Global 2019

Miło nam poinformować, że  kancelaria
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została ponownie wyróżniona w
rankingu Chambers Global 2019 w obszarze Intellectual Property (Band 2) .

01 lut 2019

Rekomendacje World Trademark Review

Kolejny raz kancelaria Traple Konarski
Podrecki i Wspólnicy została uznana przez prestiżowy ranking „World
Trademark Review 1000 – The World’s Leading Trademark Professionals” i
znalazła się wśród najlepszych specjalistów z zakresu ochrony znaków
towarowych.

12 cze 2018

Ranking IAM Patent 1000

Z przyjemnością informujemy, że w
najnowszej edycji rankingu IAM Patent 1000 nasza kancelaria oraz
eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

24 kw. 2018

Ranking Kancelarii Prawniczych 2018

W 16. edycji Rankingu Kancelarii
Prawniczych dziennika Rzeczpospolita Kancelaria Traple Konarski Podrecki
i Wspólnicy po raz kolejny otrzymała tytuł lidera w kategorii „Prawo
własności intelektualnej i przemysłowej oraz autorskie” oraz została
rekomendowana na pierwszych miejscach aż w czterech w kategoriach:
„Technologie”, „Media”, „Telekomunikacja” oraz „Prawo ochrony danych
osobowych”.

09 mar 2018

Chambers Europe 2018

Chambers Europe 2018

15 lut 2018

Wyróżnienie w rankingu World Trademark Review 1000

Z przyjemnością informujemy, że w
tegorocznej edycji międzynarodowego rankingu WTR 1000, przygotowanego
przez World Trademark Review, Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
została zaliczona do grona najlepszych kancelarii w Polsce zajmujących
się ochroną znaków towarowych i uhonorowana srebrnym wyróżnieniem.

15 lut 2018

Chambers Global 2018

Z radością informujemy, że w rankingu Chambers Global 2018 Profesor dr hab. Elżbieta Traple
kolejny raz otrzymała wyróżnienie indywidualne w dziedzinie
Intellectual Property (Band 1) . W tej samej dziedzinie wyróżnienia
indywidualne otrzymali również dr hab. Paweł Podrecki (Band 3) i dr Tomasz Targosz (Band 4).

10 paź 2017

Prof. dr hab. Elżbieta Traple wyróżniona odznaką „Adwokatura Zasłużonym”

Z przyjemnością informujemy, że Uchwałą
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 26 września 2017 r.,
Profesor dr hab. Elżbieta Traple została uhonorowana odznaką „Adwokatura
Zasłużonym”.

29 maj 2017

Powołanie Komisji Prawa Autorskiego

W dniu 26 maja 2017 r. Minister Kultury i
Dziedzictwa Narodowego powołał Komisję Prawa Autorskiego. W skład
Komisji wchodzi 30 arbitrów zgłoszonych przez organizacje zbiorowego
zarządzania oraz stowarzyszenia twórców, artystów wykonawców i
producentów, a także organizacje zrzeszające podmioty korzystające z
utworów lub przedmiotów praw pokrewnych oraz organizacje radiowe i
telewizyjne. Wśród arbitrów, podobnie jak w poprzednich latach, znaleźli
się adw. prof. dr hab. Elżbieta Traple oraz adw. Wojciech Kulis.

21 kw. 2017

Rzeczpospolita – Ranking Kancelarii Prawniczych 2017

W dniu 20 kwietnia 2017 r. ogłoszone zostały wyniki 15. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej.

10 kw. 2017

Chambers Europe 2017

Mamy przyjemność poinformować, że w tegorocznej edycji Chambers Europe Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej prawnicy zostali ponownie wysoko zarekomendowani w następujących dziedzinach:

17 mar 2017

Chambers Global 2017

Miło nam poinformować, że w rankingu Chambers Global 2017 Profesor dr hab. Elżbieta Traple
otrzymała wyróżnienie indywidualne (Band 1) i po raz kolejny została
uznana za jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie IP w Polsce. W
tej samej dziedzinie wyróżnienie indywidualne (Band 3) otrzymał również dr hab. Paweł Podrecki.

26 sty 2017

Sukces przed TSUE

W dniu 25 stycznia 2017 r. został wydany
wyrok TSUE w sprawie C‑367/15 dotyczący zgodności przepisu polskiej
ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidującego
zryczałtowane odszkodowanie za naruszenie autorskich praw majątkowych w
wysokości dwukrotności stosownej opłaty licencyjnej.

26 kw. 2016

Chambers Europe 2016 ponownie rekomenduje kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej ekspertów

Z przyjemnością informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i
Wspólnicy oraz jej eksperci zostali ponownie wyróżnieni w rankingu Chambers Europe 2016 opublikowanym dnia 25 kwietnia 2016 r.

19 kw. 2016

Dziennik „Rzeczpospolita” ponownie rekomenduje kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej ekspertów

Miło nam poinformować, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w rankingu kancelarii prawnych opublikowanym w dniu 19 kwietnia br. przez dziennik „Rzeczpospolita”.

14 maj 2015

„Rzeczpospolita” ponownie rekomenduje kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej ekspertów

Miło nam poinformować, że kancelaria Traple
Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona jako lider w rankingu
kancelarii prawnych opublikowanym w dniu 14 maja 2015 r. przez dziennik
„Rzeczpospolita”.

27 kw. 2015

Ponowne wyróżnienia w rankingu Chambers Europe w dziedzinach TMT oraz prawa własności intelektualnej

Z przyjemnością informujemy o ponownych
wyróżnieniach w rankingu Chambers Europe. W dniu 27 kwietnia 2015 r.
ukazała się ponowna edycja rankingu Chambers Europe, w którym Kancelaria
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy ponownie zajęła pozycje lidera w
dziedzinie TMT (Band 1) oraz wicelidera w dziedzinie prawa własności
intelektualnej (Band 2).

08 kw. 2015

Legal 500 EMEA 2015: kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy wyróżniona w dziedzinach TMT oraz prawa własności intelektualnej

Międzynarodowy ranking kancelarii prawnych
The Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2015 przyznał
rekomendacje kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w
dziedzinach: TMT oraz własność intelektualna.

Wydarzenia 8
14 paź 2020

Konferencja: Nowe Technologie i Sztuczna Inteligencja. Aspekty prawne i praktyczne ekosystemy zaufania

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w dwudniowej konferencji pt. Nowe Technologie i Sztuczna Inteligencja. Aspekty prawne i praktyczne ekosystemy zaufania, organizowanej przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytut Prawa i Ekonomii. Podczas konferencji eksperci Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy podzielą się z Państwem, swoimi przemyśleniami zarówno na temat korzyści, jak i ryzyk związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz wynikającą z niej próbą uzyskania wskazówek dla konstruowania ram prawnych „ekosystemu zaufania”. Zachęcamy do udziału w następujących referatach, z udziałem naszych specjalistów, które odbędą się 16 października:

Panel I. Prywatnoprawne aspekty ochrony sztucznej inteligencji

  • 10.10-10.25  prof. dr hab. E. Traple (UJ) „Dostęp do danych na cele maszynowego uczenia się przez AI.”

Panel II. Nowe technologie z perspektywy prawa publicznego

  • 12.25-12.40 dr hab. G. Sibiga (PAN) „Wnioski wynikające ze zmian w prawie w czasach COVID-19 w zakresie komunikacji elektronicznej obywatel – władza publiczna.”

Panel IV. Ochrona wytworów nowych technologii i sztucznej inteligencji

  • 15.45-16.00  dr hab. P. Podrecki Prof. INP PAN „Czy e-sądy mogą rozwiązać spory w sprawach IP i nowych technologii?”

Ponadto, zachęcamy do posłuchania panelu III. „Nowe technologie – wpływ na funkcjonowanie nauki w społeczeństwie, kryminalistyki i warsztatu biegłego”, który będzie moderował dr hab. G. Sibiga (PAN).

09 cze 2020

Webinarium: Problemy prawne zawierania umów w procesie produkcji filmowej

Serdecznie zapraszamy do udziału webinarium pt. „Problemy prawne zawierania umów w procesie produkcji filmowej”, które odbędzie się 25 czerwca 2020 r. o godzinie 11:00.

 

W programie spotkania m.in.:

  • Pozyskiwanie praw do utworów uprzednio istniejących scenariusz oparty o utwór literacki (prawa autora, wydawcy);
  • Filmy biograficzne;
  • Prawne problemy koprodukcji, znaczenie prawa właściwego, jurysdykcji, arbitrażu.

Spotkanie poprowadzą: adw. Prof. dr hab. Elżbieta Traple,  adw. Emilia Chmielewska, r.pr. dr Zbigniew Pinkalski.

Zapraszamy do rejestracji!

30 maj 2019

Sympozjum naukowe: Ochrona wizerunku w prawie własności intelektualnej

W dniach 30-31 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się sympozjum naukowe pt. „Ochrona wizerunku w prawie własności intelektualnej”, którego organizatorem jest Urząd Patentowy RP.

Program sympozjum obejmie następujące panele tematyczne:

  • Pojęcie wizerunku jako przedmiotu ochrony
  • Dzieła sztuki i obiekty budowlane, czyli strategia ochrony dóbr kultury
  • Siła wizerunku, czyli strategia ochrony osób powszechnie znanych
  • Komercjalizacja wizerunku

Z przyjemnością informujemy, że w panelu dotyczącym pojęcia wizerunku jako przedmiotu ochrony, swoją prelekcje pt. „Rozpowszechnianie wizerunku przedmiotu chronionego prawem na wzór przemysłowy – dozwolony użytek czy wkroczenie w prawo ochronne na wzór” wygłosi Prof. dr hab. Elżbieta Traple.

Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki będzie natomiast moderatorem panelu na temat komercjalizacji wizerunku i wygłosi prelekcje pt. „Czy mogę sprzedać swój wizerunek? – zasady eksploatacji praw osobistych”.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie UPRP oraz pod linkiem: Program sympozjum.

08 paź 2018

Konferencja „Rethinking Patent Law as an incentive to innovation”

Urząd Patentowy RP, Instytut Nauk Prawnych PAN i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji pn. „Rethinking Patent Law as an incentive to innovation”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-9 października 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Konferencja jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Jubileuszu 100-lecia ustanowienia Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej i systemu ochrony własności przemysłowej na ziemiach polskich.

Podczas spotkania omówiona zostanie podstawowa funkcja prawa patentowego w zakresie stymulowania innowacji. W programie przewidziano także wiele aktualnych zagadnień i tematów dotyczących zarządzania własnością intelektualną i jej komercjalizacją.

Z przyjemnością informujemy, że w Konferencji wezmą udział Partnerzy Kancelarii – Profesor Elżbieta Traple jako moderator panelu „Boundaries of patentability”, w którym dr Tomasz Targosz wygłosi prelekcję „Second medical use patents and the boundaries of patent law”. Wśród wystąpień otwierających pojawi się też przemowa Prof. INP PAN dr hab. Pawła Podreckiego.

W imieniu organizatorów Konferencji, serdecznie zapraszamy do udziału.

22 lis 2017

Spotkanie konsultacyjno-informacyjne: Prawo rozpowszechniania utworu w orzecznictwie TSUE i co z tego orzecznictwa wynika dla polskiej praktyki

Urząd Patentowy RP zaprasza do udziału w spotkaniu konsultacyjno-informacyjnym, które poprowadzi Prof. dr hab. Elżbieta Traple.

Wykład pt. „Prawo rozpowszechniania utworu w orzecznictwie TSUE i co z tego orzecznictwa wynika dla polskiej praktyki” odbędzie się dn. 22 listopada 2017 r. (środa), w godz. 13:00-15:00, w siedzibie Urzędu Patentowego RP.

W ramach spotkania poruszone zostaną między innymi następujące zagadnienia:

• oferowanie i reklama jako elementy rozpowszechniania;
• terytorialne rozbicie czynności prowadzące do jednej czynności sprzedaży;
• sprzedaż a najem i umowa licencji w odniesieniu do egzemplarzy on line;
• rozpowszechnianie a jurysdykcja.
Szczegółowa informacja na temat spotkania oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie Urzędu Patentowego.

09 gru 2016

Europejska Konferencja Filmowa

„Europejska kinematografia wobec piractwa i wyzwań cyfrowej rzeczywistości” to temat Europejskiej Konferencji Filmowej, która odbędzie się 9 grudnia 2016 r. we Wrocławiu.

Głównym celem konferencji jest podjęcie merytorycznej dyskusji o cyfrowej dystrybucji dzieł kinematograficznych, piractwie, mechanizmach wsparcia produkcji filmowych oraz możliwościach koprodukcyjnych.

W gronie prelegentów i uczestników debaty znajdą się reprezentanci instytucji kultury, szkół filmowych, dystrybutorów kinowych i cyfrowych, prawnicy, przedstawiciele środowisk akademickich oraz twórcy filmowi, członkowie Europejskiej Akademii Filmowej.

Profesor dr hab. Elżbieta Traple weźmie udział w panelu pt. „Europejska kinematografia wobec piractwa”.

24 cze 2016

„VIII Kolokwium Jagiellońskie. Wpływ orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stosowanie prawa własności intelektualnej w Polsce”

24 czerwca 2016 r. w Auli Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie odbędzie się „VIII Kolokwium Jagiellońskie. Wpływ orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stosowanie prawa  własności intelektualnej w Polsce”.

Podczas konferencji omówione zostaną tematy:

  • Dopuszczalność rejestracji znaków przestrzennych przedstawiających kształt towaru (M. Szpunar / P. Kostański),
  • Dozwolony użytek prywatny w orzecznictwie TSUE (T. Grzeszak),
  • Prawo publicznego komunikowania w orzecznictwie TSUE (E. Traple / R. Markiewicz),
  • Prawo wprowadzania do obrotu, zakres przedmiotowy (oferowanie i reklama), wyczerpanie praw (M. Czajkowska-Dąbrowska / P. Podrecki).

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest partnerem wydarzenia.

Program VIII Kolokwium Jagiellońskiego (do pobrania).

Ulotka i plakat (do pobrania).

07 cze 2016

Warsztaty: Tajemnica przedsiębiorstwa – co wyniknie z harmonizacji unijnej dla przedsiębiorców polskich?

Zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnych warsztatach:

„Tajemnica przedsiębiorstwa – co wyniknie z harmonizacji unijnej dla przedsiębiorców polskich?”, które odbędą się 7 czerwca 2016 r. w Warszawie.

Na początku 2016 r. doszło do uzgodnienia treści projektu nowej dyrektywy unijnej o ochronie nieujawnionego know-how i informacji handlowych (tajemnicy przedsiębiorstwa), która powinna zostać uchwalona do końca roku. Reforma prowadzona na gruncie UE zbiega się z analogicznymi pracami prowadzonymi w Stanach Zjednoczonych mającymi wzmocnić ochronę tajemnic handlowych przedsiębiorców z USA. Ta ochrona nabiera coraz większego znaczenia gospodarczego zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnie. W ramach spotkania przybliżymy Państwu, co może podlegać ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa i jakie korzyści można z niej odnieść. Wskażemy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ochronę oraz zaprezentujemy z praktycznej strony zasady przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania i utrzymania ochrony. Szkolenie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych niezależnie od branży działalności. Uzyskanie dodatkowej wiedzy na temat rozwoju ochrony tajemnicy handlowej w Unii Europejskiej ma szczególne znaczenie dla firm współpracujących z podmiotami zagranicznymi.

Program:

  • Definicja tajemnicy przedsiębiorstwa (poufność informacji, jej wartość gospodarcza oraz środki zabezpieczające utrzymanie informacji w tajemnicy) – stan obecny oraz nadchodzące zmiany
  • Korzystanie z doświadczenia i umiejętności pracowników a naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa
  • Zasady ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa w przedsiębiorstwie:
    – identyfikacja know-how w ramach przedsiębiorstwa
    – zasady zabezpieczania tajemnicy przedsiębiorstwa w uregulowaniach wewnętrznych
    – udostępnienie informacji pracownikom i doradcom
    – udostępnienie tajemnicy przedsiębiorstwa podmiotom trzecim ze szczególnym uwzględnieniem umów zawieranych w obrocie     międzynarodowym
  • Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa w postępowaniu sądowym

REJESTRACJA

W celu rejestracji na wydarzenie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres: paulina.lelek@traple.pl w terminie do 2 czerwca 2016 r. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, każde zgłoszenie wymaga potwierdzenia, a pierwszeństwo udziału w

Zapraszamy do rejestracji!

Blog 2
04 paź 2022

Zmiany w reklamowaniu suplementów diety

W wykazie  prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazły się założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Wynika z nich wprowadzenie szczegółowych zasad związanych z prezentacją i reklamowaniem suplementów diety. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2022 r.

09 mar 2017

Czy za twórczy pomysł firma rzeczywiście powinna płacić na podstawie prawa autorskiego

W prasie pojawiły się  informacje o wyroku SN (II CSK 400/16) oraz zawartych w nim tez dotyczących zakresu ochrony prawnoautorskiej. Brak jest jeszcze pisemnego uzasadnienia tego wyroku, jednak zasada, którą z niego wyciągnięto jest na tyle bulwersująca, że wymaga szybkiego komentarza.

Należy krótko przypomnieć, że dzieło autorskie, któremu SN przyznał ochronę to koncepcja biznesowa – wymyślony przez powoda specjalny pakiet ubezpieczeniowy obejmujący połączenie ubezpieczeń OC i AC komunikacyjnego z kompleksowym ubezpieczeniem mieszkań. Nie jest istotne przytaczanie stanu faktycznego sprawy, na gruncie której doszło do wydania powołanego wyroku, istota zagadnienia sprowadza się bowiem do tego, czy sam pomysł, nawet o bardzo wysokim stopniu indywidualności, oryginalności i znaczeniu ekonomicznym może być chroniony prawem autorskim. Zagadnienie to ma podstawowe znaczenie dla wszystkich stosunków gospodarczych, w tym także dla stosunków pracowniczych, a zajęte przez SN stanowisko jest w sposób fundamentalny sprzeczne nie tylko z polską ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych ale także z wiążącymi Polskę traktatami międzynarodowymi. Przypomnijmy: zgodnie z art. 1 ust.21ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne”. I nie chodzi tutaj o  ocenę, czy dany pomysł  jest bardziej oryginalny czy mniej, czy jego opracowanie wymagało znacznego nakładu pracy i wiedzy, gdyż oryginalność (twórczość) oceniamy jedynie w odniesieniu do przedmiotów, które potencjalnie kwalifikują się jako utwory. Wyłączenie pomysłów i idei spod ochrony prawnoautorskiej wiąże się z całościową koncepcją ochrony praw własności intelektualnej. Ochrona pomysłów ucieleśnionych w rozwiązaniu technicznym jest przedmiotem prawa patentowego, jest to jednak ochrona ograniczona w czasie,  powstająca w wyniku decyzji administracyjnej, po zbadaniu spełnienia przesłanek ustawowych. Ideą tej ochrony jest rodzaj umowy społecznej – twórca wynalazku ujawnia go, w zamian za co otrzymuje na określony, stosunkowo krótki okres, wyłączność prawną. Prawo autorskie nie ma chronić samej idei czy pomysłu, gdyż taka ochrona prowadziłaby do daleko idącego ograniczenia swobody twórczej i przepływu informacji. I jakkolwiek wydawałoby się to niezgodne z zasadami słuszności, że sam pomysł, który często ma największą wartość ekonomiczną (np. pomysł na format telewizyjny czy grę komputerową albo, jak w omawianym przypadku, pomysł na sposób prowadzenie biznesu) nie podlega ochronie prawa autorskiego, to nie można przełamywać ustawowych reguł i rozciągać ochrony na coś, co w ogóle wyraźnie podlega wyłączeniu. Dychotomia treści i formy i sprowadza się do tego, chociaż idea i pomysł stanowią punkt wyjścia dla powstania utworu chronionego prawem autorskim, to dopiero nadanie tej idei formy daje początek ochronie prawnoautorskiej. Co byłoby, gdyby pomysł pakietu ubezpieczeniowego przedstawiono w określonej formie, np. opisu  nowego produktu? Być może w omawianej sprawie taka właśnie sytuacja miała miejsce. Opis, jako taki, mógłby podlegać ochronie, należy jednak wyjaśnić co taka ochrona oznaczałaby: zakaz kopiowania opisu i jego publicznego komunikowania bez zgody autora, natomiast ochrona nie rozciągałaby się na korzystanie z metody biznesowej. Dlatego gdy opublikujemy podręcznik z chemii i znajdzie się tam opis nowej technologii ochrony produktów spożywczych przed zepsuciem, to nikt nie może bez naszej zgody wydawać i sprzedawać tego podręcznika, ale każdy może zastosować, nawet w działalności zarobkowej, opisaną metodę, o ile oczywiście nie podlega ona ochronie patentowej.

Czy to oznacza, że istotne rozwiązania biznesowe nie podlegają żadnej ochronie, że nie dysponujemy innymi stosownymi instrumentami prawnymi? Oczywiście dysponujemy. Zawsze można zastosować rozwiązania kontraktowe, przy czym warto także pamiętać  o art. 721  kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli prowadzone są negocjacje, w trakcie których jedna ze stron udostępnia informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest zobowiązania do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów. Naruszenie powyższego obowiązku powoduje powstanie roszczenia do strony umowy o odszkodowanie albo wydanie uzyskanych przez nią korzyści. Czy w omawianym  przypadku nie ta droga była właściwa?

Oczywiście moje uwagi nie są oparte na dokładnej znajomości sprawy, jednak warto na gruncie tak niebezpiecznie sformułowanej tezy zawartej w tytule notatki, do której się odnoszę, określić, jakie konsekwencje wynikną z przyjęcia ochrony pomysłu dla obrotu gospodarczego. Jeśli zaakceptujemy – wbrew wyraźnemu przepisowi ustawy – ochronę prawem autorskim pomysłów twórczych, to ochrona prawnoautorska obejmie pomysły kampanii reklamowych, reguły gier, koncepcje prowadzenia biznesu, a przy niskiej poprzeczce twórczości (z taką niską poprzeczką mamy do czynienia w ramach polskiego orzecznictwa w przedmiocie praw autorskich od wielu lat) także każde inne zupełnie drobne pomysły usprawnień  organizacyjnych  w firmie. Co to oznacza? Każdy przedsiębiorca, który zacznie wdrażać takie pomysły, np. pomysł organizacji imprezy firmowej, będzie musiał zawierać umowy o nabycie praw autorskich, przy czym można się spodziewać, ze względu na długość ochrony prawnoautorskiej zalewu pozwów odnoszących się do podobnych sytuacji zaistniałych w przeszłości.

Konkluzja: nawet za wyjątkowo twórczy pomysł firma nie powinna płacić na podstawie prawa autorskiego a wyłącznie na podstawie kontraktowej.

Poznaj nasz zespół

Małgorzata Kutaj

AdwokatAplikant rzecznikowskiManaging Associate

Dominika Nowak

Radczyni prawnaManaging Associate

Maciej Toroń

Radca prawnyManaging Associate

Patrycja Gierdal

Aplikantka adwokackaJunior Associate

Patrycja Kulesa

Aplikantka adwokackaJunior Associate

Klaudia Nowak

Aplikantka radcowskaJunior Associate

Kaja Seń

Aplikant adwokackiJunior Associate

Daria Cierniak

Asystentka ds. administracyjno-prawnych

Dalia Dowman

Zastępca Kierownika Sekretariatu

Patrycja Dziadosz

Młodszy specjalista ds. rozliczeń i obsługi należności

Anna Grabowska

Asystentka ds. administracyjno-prawnych

Ewa Kursa

Asystentka ds. administracyjno-prawnych

Ewa Majewska

Kierownik ds. administracyjnych

Marlena Piwońska

Asystentka ds. administracyjno-prawnych

Joanna Radoń

Kierownik Działu Sprzedaży

Anna Ramotowska

Asystentka ds. administracyjno-prawnych

Monika Sajdak

Asystentka ds. administracyjnych
This site is registered on wpml.org as a development site.